V novém dílu seriálu Z deníku Parlamentu se podíváme na aktuální změny v penzijním připojištění. Cílem nového zákona je více motivovat občany k finančnímu zajištění na stáří a rozšířit možnosti spoření podporovaného státem.

Dnes stát daňově podporuje penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření ve třetím pilíři penzijního systému, a životní pojištění. I tady se budou pravidla měnit. Ti, co mají volné prostředky, potom ukládají peníze do spořících či termínovaných účtů, dluhopisů, fondů nebo různých forem investic bez státní podpory.

Konkurencí současným systémům připojištění na penzi bude především dlouhodobý investiční produkt, tzv. DIP. Nebude sice podpořen státními příspěvky jako klasické formy připojištění, ale výhodnými daňovými odpočty ve výši až 48 tisíc korun ročně, což je dvojnásobek proti existujícím produktům na trhu.

DIP umožní střadateli investovat na stáří, a zároveň ušetřit na daních. V případě, že bude každý měsíc investovat 4000 korun, tedy 48 tisíc korun ročně, bude moci uplatnit odpočet v maximální výši, čímž ušetří 7200 korun. Nový maximální limit daňového odpočtu bude možné rozložit na více daňově podporovaných produktů.

Dalším novým pojistným produktem, který bude mít stejný daňový režim jako DIP, je pojištění dlouhodobé péče. Nabídne klientům možnost zajistit sebe nebo své blízké pro případ potřeby dlouhodobé péče.

Ke změnám dochází i ve třetím pilíři penzijního systému. Mění se parametry penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření. Cílem změn je motivovat střadatele k vyšším měsíčním úložkám, a tedy k dlouhodobějšímu zabezpečení na stáří.